Bakan Yılmaz, Özel Bir Okulun Açılışını Yaptı

19.12.2017

171 Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakan Yılmaz, Özel Bir Okulun Açılışını Yaptı

Bakan Yılmaz, özel bir okulun açılışını yaptı
Yılmaz, değerler eğitimiyle ilgili örnekler verirken gözyaşlarına hakim olamadı
milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz:
” son olarak OECD’nin yeni bir raporu yayınlandı. OECD ülkeleri arasında 15 yaş üstü olanlara sormuşlar, ‘Kim öğretmen olmak ister?’ diye. Her 100 kişiden 25’i Türkiye’de öğretmen olurum diyorlar ve OECD ülkeleri içerisinde birinci”
” Kalkınma Bakanlığı Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca, Türkiye’nin milli gelirinden öğrenime ne kadar miktar harcadığı bugün açıklandı son olarak rakam. 2016 senesinde Türkiye’de tahsile ulusal gelirden ayrılan pay 6.2, geçen sene 5.8’i kullanıyorduk. Şimdi 6.2. Ben 6.2’nin üzerinde de bulunduğunu söylüyorum”

ANKARA – milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Kalkınma Bakanlığı Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca, Türkiye’nin milli gelirinden eğitime ne kadar miktar harcadığı bugün açıklandı son olarak rakam. 2016 yılında Türkiye’de tahsile milli gelirden ayrılan pay 6.2, geçen sene 5.8’i kullanıyorduk. Şimdi 6.2. Ben 6.2’nin üzerinde de bulunduğunu söylüyorum” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Ankara’da özel bir okulun açılış törenine katıldı. Burada yaptığı mevzuşmada Yılmaz, bir insanoğlunun kendi insanına, memleketine yapabileceği en önemli hayrın, katkının eğitim alanında yapmış olduğu katkı olduğunu belirterek, “Evlatlarımızı sınava değil hayata hazır kılmak istiyoruz. Evlatlarımızı bugün bu ana göre değil, gelecek yüzyıla yetiştirmek istiyoruz. Geleceğin teknolojisi, bilgisi birikimi neyse onları şimdiden verebilmek lazım. Bu yol haritası doğrultusunda evlatlarımıza bilgiye, beceriyi, tutumu, değerleri aktarabilmek lazım” diye mevzuştu.
Değerler eğitimi diye ayrı bir eğitimin olmadığını, akademik eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Yılmaz, “esasen çocuğa değerler eğitimi dediğinizde bazıları otomatikman antikor üretiyor. Esas ders neyse o dersin içinden ayrılmaz hale getirmek lazım” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de değerler eğitiminin verildiği inancında olduğunu kaydeden Yılmaz, “yalnız bu dehemmiyet değil, Cumhuriyetin kurulduğu hatta ondan da önceki dönemden de vardır. Tarihte örneklerini sizlerde bilirsiniz. Eğer Çanakkale’ye gidenler lise mezunlarıysa, hatta liseyi bitirmeyenler varsa burada değerler eğitimi o dönemde verildi. Galatasaray Lisesinin mezunları yok derler bir dönem, Çanakkale’de yok oldu derler. Sivas Lisesinin bir dehemmiyet mezunları yok derler Çanakkale’ye gitti derler. Tanrı için bir ülke için canını vermekten daha büyük değerler eğitimi evlatlarınıza başka iyi mi verilebilir” değerlendirmesinde bulundu.
Yılmaz, konuşurken gözyaşlarına hakim olamadı
Çok şehit cenazesine katıldığını anlatan Yılmaz, “Kangal’ın bir köyünde şehit cenazesine katıldım. Baba şunu söylemiş oldu; ‘Köy 300 birey fakat 5 bin kişiyle şehidimizin cenazesini kaldırdık. Aslabirisini tanımam bilmiyorum. Bunlar nereden geldiler’ dedi. Dedim ki, işte millet olmak bu şekilde bir şey. Tanımanıza gerek yok. O milletin fertleri düşünüyor ki ben bu bayrağın altında özgürce yaşayayım diye bir insanoğlunun yapabileceği en büyük fedakarlığı yapıyor, yaşamını veriyor. ötekiler de diyor ki; ‘Bu yaptığı büyük bir değer, benim bunu takdir etmem gerekir’ diyor katılıyor. Bu değerler eğitimi değil midir? 15 Temmuz’u yaşadık. Herkes dışarıda çıktı ve 250 şehidimiz var 2 binin üzerinde yaralımız var. Bunlar değerler eğitimi olmadan sokağa çıkılır mı? Bugün Sinop Boyabat’ta olan bir olay, bir öğrencimiz çanta içinde 15 bin lira buluyor. Gdolayıyor belediyeye veriyor ailesine teslim ediyor. Bu değerler eğitimi değil midir? Sokakta iki öğrenci altın buldular götürüp belediyeye verdiler. Bu değerler eğitimi değil midir? Yağmur yağıyor İstiklal Marşı okunuyor çocuk kapıya gelmiş iki adım atsa içeri girecek fakat çakılı kalıyor yağmurun altında ne diyor, ‘şehitlere ihanet etmiş sayardım kendimi İstiklal Marşı çalınırken girseydim’ diyor. Hiç şüpheniz olmasın değerler eğitimi veriliyor” açıklamasına bulundu.
Mevzuşması esnasında Bakan Yılmaz gözyaşlarına hakim olamadı.
“Öğretmen Peygamberlik mesleğidir. Eli öpülecektir fakat tutacaksınız siz öğretmeninizi öldüreceksiniz”
Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bir tanesi gördünüz mü, ‘bana bir harf öğretenin kölesi olurum’ diyeceğiz bizim kültürümüz de var. Öğretmen Peygamberlik mesleğidir. Eli öpülecektir fakat tutacaksınız siz öğretmeninizi öldüreceksiniz. Bu hangi kitap yazıldı, hangi eğitimde verildi, hangi öğretmen söylemiş oldu. Bir hastalıklı ruh var. Bu doğru bir şey değil.”
Değerler eğitiminin temelinde insafın olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz, “Önce hakkı teslim etmeye yönelik bir duyguyu kazansın. Daha sonrasında ilim, data olacak bilecek ki hakkı yerine getirebilsin daha sonra İslam gelir. Önce insaf, sonra ilim sonrasında İslam gelir” dedi.
Öğretmenlerin özlük haklarında iyileştirme yapmış olduklarını anlatan Yılmaz, “Hemde dolar bazında iki katından daha fazla yapmış olduk. Öğretmenliğin bir bedeli yoktur. Ne verirsen hak eder. En büyük şerefi itibardır. En son OECD’nin yeni bir raporu yayınlandı. OECD ülkeleri arasında 15 yaş üstü olanlara sormuşlar, ‘Kim öğretmen olmak ister?’ diye. Her 100 kişiden 25’i Türkiye’de öğretmen olurum diyorlar ve OECD ülkeleri içinde birinci. Bizde sağolsun YÖK Başkanımızın katkısıyla öğretmen niteliğini arttırmak istiyoruz. Tıp için baraj koydu, hukuk için baraj koydu. Eskiden 700-800 bininci sıradaki kişi eğitim fakültesine girebilirdi. Geçen yıl bir baraj getirdi 240 bini aşanlamış olur sadece eğitim fakültesini tercih edebilir dedi. Önümüzdeki süreçte inşallah bunu da daha iyi hale getireceğiz” şeklinde konuştu.
“2016 senesinde Türkiye’de eğitime milli gelirden ayrılan hisse 6.2”
Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:
“Sabır, saygı, sevgi olacak, vatanını sevecek, yardımsever olacak, sorumluluk sahibi olacak. Bunlar bizim yeni müfredatta öğretmek istediğimiz evlatlarımıza vermek istediğimiz hususlar. Bugün açıklandı, Kalkınma Bakanlığı Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca, Türkiye’nin milli gelirinden öğrenime ne kadar miktar harcadığı bugün açıklandı son olarak rakam. 2016 senesinde Türkiye’de tahsile ulusal gelirden ayrılan hisse 6.2, geçen sene 5.8’i kullanıyorduk. Şimdi 6.2. Ben 6.2’nin üzerinde de bulunduğunu söylüyorum. OECD ortalaması 5.2. 80’lerde ne kadar ayırıyorduk 1.2. Hepimiz 80’lerde eğitime 1.2 ayırırken Almanya 4.8 ayırıyordu. 90’larda 2.2 ayrılıyordu yine Almanya 4.8 ayırıyordu. Hepimiz geçmişte Avrupa’nın ayırdığının yarısı kadar ayırırken şimdi Avrupa’dan çok daha çok kaynak ayırıyoruz.”
“Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28’den 17’ye indirdik”
282 binin üzerinde derslik yapmış olduklarını söyleyen Yılmaz, “biz gelmeden önce derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 idi, şimdi 26’ya düştü. 58 bin sınıf ihtiyacımız var. 45 bin dersliği yapıyoruz. Devlet millet işbirliğiyle inşallah tüm Türkiye’de ikili eğitimi kaldıracağız. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28’den 17’ye indirdik. İnşallah önümüzdeki dönemde ilkokul, meslek okulları dahil hepsini FATİH Projesiyle buluşturacağız. Okul öncesi eğitim oranı yüzde 3’tü şimdi 53’e çıktı. Son 2 yılda 265 binin üzerindeki evladımızı okul öncesi tahsile kavuşturduk. Şu kati bilimsel araştırmalarla ispatlanmış, okul öncesi eğitim alan çocuklar almayanlara gore başarılı” açıklamasında bulundu.
Mevzuşmaların arkasından okulun açılış kurdelesini Bakan Yılmaz, mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Ekonomik ve toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin Genel Başkanı Recai Kutan ve birlikte kesti.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz